TAJD107M010RNJ
Mfr.Part #:
TAJD107M010RNJ
Datasheet:
Description:
Tantalum Capacitors 2917(7343 Metric) SMD/SMT 100 µF 20 % 10 V
ParameterValue
Capacitance100 µF
Tolerance20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mΩ
Height - Seated (Max)3.1 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-55 °C
PackagingReel
Voltage Rating10 V
RoHSCompliant
PolarityUnidirectional
FeaturesGeneral Purpose
TypeGeneral Purpose SMT Chip Tantalum Capacitors
Q Factor6
Mounting StyleSurface Mount
lead free statusLead Free
operating temperature-55.0 °C to 125 °C
pin count2
rohs statusCompliant
case package7343-31
reach svhc complianceNo SVHC
voltage rating dc10 V
capacitance tolerance20 %
equivalent series resistance esr700 mΩ